Leden 2009

Alternativní konec TR:U a hratelná postava v Lara's Shadow

25. ledna 2009 v 16:46 Tomb Raider 8
Jsem sice brzda a všichni o tom už víte, ale když se mi povedlo obsadit ségřin notebook, proč toho nevyužít a nezmínit se zde o tom? :D
Tak tedy, existuje jakýsi alternativní konec Underworldu, kteří nakonec autoři z nějakého důvodu nepoužili (asi nechtěli být na Amandu tak zlí :-P ). Podívat se na něj můžete zde: http://cz.youtube.com/watch?v=8tOf3gBSX9g
A to druhé - hratelná postava v druhé části DLC (Lara's Shadow) bude podle všeho Doppelgänger. Juch. Bylo to oficiálně zveřejněno, ale pak prohlášeno za příliš "spoilerifické" (no to je slovo :-P) a vymazáno. Ale snad není důvod tomu nevěřit... Popravdě, všichni to tušili, ale teď to máme alespoň potvrzené :)

Technické problémy

19. ledna 2009 v 20:32 Blog
Abych to vysvětlila, již od středy nám nefunguje počítač... Sice máme ještě druhý, a to i s internetem (jak je zřejmé již z tohoto článku), ovšem tento náš stařeček mi jakoukoli práci s netem prostě neusnadňuje a tak se tady asi články skoro vůbec nebo vůbec objevovat nebudou, dokud se náš druhý počítač nedá dohromady... :-P Tak se zatím mějte, možná se tady, na jiném blogu, na Ladycroft.cz fóru nebo někde jinde sem tam zjevím, ale často to asi nebude...

Všechno to info na TRF

13. ledna 2009 v 21:54 TR

Po odpoledni stráveném pročítáním TRF vám můžu říct, že je tam tolik informací, že... heh, že je tu vypisovat ani nebudu. Nezlobte se na mě, to bych sepsala román. Celkově nejde o nijak extra důležité informace, spíše zajímavosti, protože se jednalo o Ericovy odpovědi na otázky fanoušků (ano, vážně je to Eric Lindstrom). Takže momentálně si vzpomínám např. na věci jako že jeho kočka (ano, to černé kotě... zatím vyrostlo) se jmenuje Savage či že Alisterovu smrt si vymyslel on, nebylo to na popud GROZAA. Jeho nejoblíbenější TR je TR1 a nemá rád Kurtise (prý ovšem ne "nesnáší"), jelikož mu přišel v příběhu AoD nepotřebný (je vidět, že - jak se sám přiznal - ten děj asi úplně nepobral :-P Bez Kurtise to nešlo... ). Mno, a tak podobně... ou, a ten cop Doppelhoe byl také jeho nápad, že prý v době, kdy Doppelganger vznikla, měla předloha (Lara) cop (TR1). Vážně bylo zajímavé si to číst, ale pokusit se to tu sepsat by byla sebevražda, takže zájemcům doporučuji, ať si to radši přečtou přímo na fóru... Alespoň to nebudete mít převyprávěné, jelikož to může způsobit... ehm, nepřesnosti :-P http://www.tombraiderforums.com/showthread.php?t=144406
Eric také na TRF založil další téma, tentokrát věnované trilogii TR:L, TR:A, TR:U. Ještě jsem ho nečetla, ale nejspíše se dovíme odpovědi na některé otázky, kterými jsme si lámali hlavu již od roku 2006 (mě tedy momentálně nic nenapadá... ale třeba vás ano :D ). Pokud se tam objeví něco vyloženě zajímavého, tak se tu o tom zmíním, jinak vás ale odkazuji na příslušné téma, protože nechci mít z blogu český překlad TRF :-P

Tak pěkné počtení :)

Eric jedním z třiceti a něco málo o DLC...

12. ledna 2009 v 21:11 Tomb Raider

...anebo co se do včerejšího článku nevešlo a co je nového.

Bude se historie opakovat?

11. ledna 2009 v 21:39 Tomb Raider

Jak by bylo život pro Laru asi krásný, kdyby si poklidně vykrádala hrobky ve svém světě plném dobrodružství a ožívajících mýtů... ale bohužel, něco ji ohrožuje - nebezpečí z jiného světa, než z toho, který zná - z toho našeho. Z toho, bez kterého by neexistovala, ale který jí také může přinést záhubu... A nebezpečí číhá blíže, než si dokáže představit... Skrývá pod názvem nám všem známým - Eidos Interactive.


Další díly KMD

9. ledna 2009 v 22:40 Blog
Aneb chtěla jsem pouze sdělit, že mě konečně napadlo dát sem nové díly KMD. Kdo se o to náhodou snad zajímá, ten si to stejně již dávno přečetl na Ladycroft.cz, ale pořádek musí být, tak už je to i tady. (Taky se vám zdá, že je tento článek naprosto bezúčelný? :-P )

KMD: 20. Setkání

9. ledna 2009 v 22:37 Povídka: Kletba mayské dýky
Ray z něj nemohl posledních několik minut spustit oči. Zlatý amulet, rozhodně velmi cenný již na první pohled... ale co teprve, co s ním Croftová dokázala! Nebo to nebylo pomocí něj? Určitě ano...
"Rayi, kde ses zasek?" Zastavil se Heat uprostřed velké místnosti s mnoha prohlubněmi, naplněnými vodou, a otočil se zpět na svého společníka. Ten stál několik metrů za ním a hrál si s něčím v ruce.
"Co tam prosimtě máš? Máme tu něco důležitýho na práci, jestli si nevzpomínáš!" okřikl ho.
Simmons zvedl hlavu a pak také ruku s amuletem, aby ho Adamovi ukázal. "Tohle."
"To je to, co měla na krku?" zeptal se Heat, ovšem s nevelkým zájmem.
Ray přišel až k němu a zamával mu zlatým přívěskem před očima. "Přesně! Myslim, že právě díky tomu mohla náhle mizet!"
Heat se na amulet pozorněji podíval a poté ho vzal do dlaně. "Proč myslíš?"
"No třeba že když sem jí ho náhodou strh, tak se najednou objevila," užíval si Simmons krátkou chvíli, kdy věděl něco víc než jeho spolupracovník. Ten jen pokrčil rameny. "Možná. Pokud ano, pak ztratila jednu výhodu. Ale jistí si být nemůžeme, takže nepřestávej být obezřetný." Po poslední vyřčené větě si Adam uvědomil, že Ray pravděpodobně nebyl obezřetný ani jedenkrát v životě, ale nechtěl se zabývat takto nepodstatnými myšlenkami, zvlášť když to znamenalo, že vlastně musí dávat pozor na oba. Podal amulet zpět Simmonsovi a vydal se dál. Po několika metrech si ovšem uvědomil, že přítel ho stále nenásleduje. "Co je zase?" otočil se.
"Copak si to neuvědomuješ?" nedokázal ho Ray pochopit. "Pokud to ta věc skutečně umí, můžeme toho teď využít my!"
"Fajn, jestli máš chuť si s tou věcičkou hrát, můžeš to dělat i po cestě," odbyl ho Heat a šel dál. Po pár krocích ještě za sebe křikl: "A dělej, Croftová má určitě pořádný náskok!"
Došli k vyraženým dveřím, u kterých si Adam všiml mayských znaků. "Počkej chvíli," požádal Raye, který se již chystal vstoupit do temné chodby, "třeba se tu dovíme něco zajímavého." Chvíli v pokleku studoval nápis na stěně a poté se narovnal. "Nic převratného," ušklíbl se, "pouze vyhrožují těm, kteří by chtěli projít dál."
"Čím konkrétně vyhrožují?" zajímal se Ray, špatně zakrývajíc nervozitu v hlase.
"Ničím, co by se nám vážně mohlo stát," snažil se ho uklidnit Heat. "Tak pojď."
Oba vešli do úzké chodby, Adam jako první. Prošli zatáčkou a opatrně se přiblížili k vyraženým dveřím, kterými se protáhli. Rozhlíželi se po prostorné místnosti ozařované pochodněmi, kterou se vznášely jemná oblaka prachu, usazující se pomalu na kamenných troskách. Ray popošel blíže ke schodům a pohlédl na ně. "Podívej!" vyjekl.
Heat k němu přispěchal a podíval se směrem, kterým Simmons ukazoval. "To je přece ta holka!" pronesl pomalu a podezřívavě.
"Musíme jí pomoct!" rozhodl okamžitě Ray, než ale stihl udělat první krok, přítel ho zadržel:
"Třeba ji tu na nás Croftová nastražila a schovává se právě někde za rohem..."
"Pochybuju, nenechala by jí tu přece takhle ležet," odporoval Ray, vytrhl se Adamovi a seběhl k Nicole, ležící bezvládně na schodech. Její šaty byly celé od krve, ale těžko říci, jestli to nezapříčinilo již předchozí - teoreticky smrtelné - zranění. Opatrně ji nadzvedl a rukou jí podepřel hlavu. Zdálo se, že je pravděpodobně v bezvědomí.
Heat obezřetně sešel po schodech též, ale nezastavil se u přítele, pokračoval až dolů a pozorně se rozhlížel po místnosti. Nikde nebylo vidět ani živáčka, pouze mnoho kamenných trosek, zamlžených obláčky prachu, a velkou díru uprostřed podlahy. Když do ní nahlédl, spatřil pouze tmu. Ještě jednou očima přelétl po místnosti a poté se vrátil ke kolegovi. Ten bezradně zíral na dívku a přemýšlel, jak jí vlastně pomoci. Náhle sebou polekaně cukl - Nicole prudce otevřela oči. Její nepřítomný pohled chvíli bloudil po stropě, než narazil na Rayovu polekanou tvář. Několik vteřin na něj hleděla a poté se s naprostou lehkostí postavila na nohy.
"Vida, asi jí nic neni!" zaradoval se Simmons.
"Aby taky jo, když je nesmrtelná," protočil oči Heat, "tak dělej, dem dál."
"A - a to ji tu jako necháme?" pohlédl na něj Ray vyčítavě. Dostal ne právě neočekávanou odpověď: "A proč by ne? Nic se jí nestane, sakra, je nesmrtelná. A i kdyby nebyla, hlídání děcek není naše starost!"
To už ale Nicoliny oči doputovaly k něčemu, co dokonale upoutalo její pozornost - v Rayově dlani si povšimla zlatého amuletu. Sáhla po něm, ale on ucukl.
"Tak to ne, tohle ti nedám!" zamračil se na ni. Nicole se ovšem nehodlala tak lehce vzdát, stále po atrefaktu natahovala ruku a když ho vyzvedl do výšky nad svou hlavu, vyskočila a sthla mu paži dolů. Rychle zachytila zlatý řetízek a začla se s Rayem přetahovat. Měla neuvěřitelnou sílu, která ho nejdříve udivila, ale pak začal vší silou táhnout i on. Nepovažoval se sice za kdovíjakého siláka, ale jeují zjevná převaha byla přinejmenším podivná.
"Nech - to - být!" vydechoval, jak napínal své síly. Nicole se stále nezměněným výrazem škubala za řetízek, až začaly Rayovi podkluzovat na schodech boty. V příštím okamžiku spadl dolů úplně, čímž Nicole strhl s sebou. Pod schody se okamžitě postavili a zříc, že ani jeden z nich stále amulet nepustil, pokračovali v přetahování.
Heat na jejich zápas pohlížel víceméně s nadhledem. Rozhlédl se znovu po místonsti a když zjistil, že kromě oné díry v podlaze zřejmě jiná cesta dál neexistuje, znovu se k ní vydal, aby prozkoumal, jak se bezpečně dostat dolů. Zatímco se nad ní skláněl, zahlédl vpravo nějaký pohyb. Otočil se. Několik obrovských kusů kamene, nahromaděných u stěny, se začínaly pomalu zvedat. Na chvíli se zastavily... a pak se prudce vymrštily několik metrů do stran. Ray ani Nicole tomu nevěnovali větší pozornost, celé jejich vědomí se soustředilo na získání amuletu. Heat se zatím zděšeně díval na usazující se oblaka prachu, ve kterých se pomalu začala rýsovat povědomá postava. Lara pomalu vykulhala ven ze svého vězení, pokašlávajíce, jak se jí prach dostal do úst. Zamrkala, aby si vyčistila oči a přehlédla prapodivnou podívanou, která se jí naskytla.
Heat začal pomalu couvat. "Rayi," sykl, aniž by z archeoložky spustil oči. "Rayi!" přidal na hlase, ale ten si ho stále nevšímal, zabrán do boje s Nicole, která začnala vyhrávat. To už k nim Heat přiskočil a chtěl od ní Simmonse odtrhnout. "Vzpamatuj se," zakřičel, "je tu Croftová!"
Lara se konečně zorientovala v nastálé situaci a sáhla k pasu - její devítky ovšem zůstaly ležet někde mezi troskami zdi.
Odfrkla si a zavolala na muže: "Tak vám se podařilo dostat až sem?" Poté se k nim rozeběhla, protože Ray, vidouce, že proti ní by neměl už vůbec žádnou šanci, napnul všechny své síly, aby amulet získal. Nicole se ale otočila za Lařiným hlasem a tato chvilková nepozornost Simmonsovi pomohla. S vítězoslavným výkřikem vytrhl dívce řetízek z ruky. Ta po něm okamžik nato opět skočila a sotva se její prsty sevřely kolem chladného kovu, prudce se zablesklo. Lara zavřela pod náporem světla oči a několik posledních kroků provedla poslepu. Když se opět mohla rozhlédnout, stála na místě, kde se ještě před chvílí ti tři nacházeli, sama.

KMD: 19. Vylámanou cestou

9. ledna 2009 v 22:31 Povídka: Kletba mayské dýky
"A co teď?" zeptal se otřeseně George. Hleděl do tmy, v níž právě zmizela Lara s dívkou, která měla být podle všeho mrtvá.
"Jdeme," kývl jednoduše Heat na svého kolegu.
"Jak, jdeme?" vyděsil se Simmons? "Je nesmrtelná a ozbrojená! Do tý díry za ní nevlezu! Ani nevim, kam to vede!"
"No přece ke druhé dýce," mávl Heat rukou směrem ke vchodu.
"A jak to můžeš vědět?" snažil se Ray udržet konverzaci, aby nemusel dovnitř, bezmyšlenkovitě si hrajíc s amuletem, jež Laře strhl z krku.
"Jinak by tam nešla, nemyslíš?" protočil oči jeho kolega a začal v houští hledat svou zbraň.
"Seš si ale jistej, jestli...."
"Co?!"
"...jestli se nám vyplatí vystavovat se kvůli tý věcičce takovýmu nebezpečí!"
"Tak hele," ukázal na něj Heat pažbou zbraně, kterou právě vylovil ze spleti listů a větví, "chvíli držela v ruce jednu dýku - a je nesmrtelná. Umíš si představit, že by našla tu druhou a pak ještě třeba získala i tu první?"
"To je fakt... a když už mluvíš o tý první - kde si myslíš, že je šéf?"
"Nemám nejmenší tušení. Tak už poď!" kývl Heat hlavou směrem ke vchodu a Simmons ho s baterkou v ruce neochotně následoval.
Ušli asi dvacet metrů mírně se stáčející chodbou, když Ray opět promluvil - tedy zašeptal, v tom tichu mu přišla hlasitá řeč nějak nevhodná: "Hele Adame, a co budeme dělal, až tu dýku před Croftovou zachráníme?"
"Ty seš ale blbej," obořil se na něj Heat, "copak jsi opravdu uvěřil tomu, že sem lezem, abychom zachránili svět před nebezpečnou archeoložkou?"
"No..."
"To bylo jen kvůli těm dvěma venku! Maj tu letadla a ani jeden z nás je ovládat neumí, takže bude fajn, když si o nás budou myslet je to nejlepší."
V chabém světle baterky Ray obdivně nadzdvihl obočí. "Tyjo, to je dobrý! Hele, ale ten mladší nás beztak moc nemusí..."
"Nevadí, bude stačit jeden," otočil se Adam letmo na přítele.
"Co teda ale uděláme s tou dýkou?" vyslovil Simmons nahlas další myšlenku.
Heat se rezignovaně plácl do čela. "Copak nechápeš? Ten sběratel za párek dýk nabízel nehorázný prachy!"
"Ale on chce obě!"
Ve tmě se ozval tichý povzdech. "Jo, tim se ale budem zabývat, až budem mít aspoň tu první. A teď přidej, ty dvě maj slušnej náskok!"
------------------------
Na malém plácku před temným vstupem zůstali v tichosti stát dva muži. Jeden na druhého nenápadně stáčeli oči, až najednou oba najednou vyšli ke vchodu. Po prvním kroku se opět zastavili, když si uvědomili, že totéž dělá i ten druhý.
"Co to děláš?" obrátil se na svého bratra George.
"Co myslíš? Du dovnitř," odpověděl Mike bez zaváhání a vykročil opět kupředu, ovšem George ho chytil za paži.
"Ne, ty zůstaneš tady!"
"Nebudeš mi řikat, co budu dělat! Ne po tom, co ses spřáhnul s tamtěma dvěma!" rozčílil se Mike.
Bratr na něj nevěřícně zíral: "Alespoň se snažej celou situaci zachránit, místo aby vraždili lidi ve svym okolí jako - jako tamta!" křičel už také.
"Tamta? Tamta?!" dostalo se mu okamžité odpovědi, "Najednou jí nemůžeš přijít na jméno? Na to, jaks' ji obdivoval, si ji teda rychle odsoudil!"
"Prostě jsem si uvědomil svou chybu! A ty by ses měl přestat chovat jak malej a udělat to taky!"
"Já si nemusím nic uvědomovat! To ty bys měl otevřít oči, z těch dvou nekouká nic dobrýho!" oplatil mu Mike stejnou mincí.
George jen zavrtěl hlavou. "Proč si nechceš přiznat svou chybu?"
Mladší bratr se ušklíbl. "Svou chybu? Tak víš co? Dem dovnitř oba. A uvidíme, kdo se tu mýlí!"
"Ne! Už jsem ti jednou řek, že ty tam nepůjdeš!" zamítl návrh George.
"Opravdu? A jak mi v tom zabráníš?" vykřikl na něj Mike a vběhl do tmy.
"Miku. Miku!" slyšel za sebou ještě volání. Věděl, že bratr se za ním vydá, ale v tuhle chvíli ho nechtěl ani vidět. Postupoval jak nejrychleji to šlo v černočerné tmě, dotýkaje se pravou dlaní drsné stěny chodby, a přemýšlel, jak daleko před ním asi ti dva už jsou - a jak daleko za ním je George.
------------------------
Lara opatrně postupovala chodbou, jednou rukou držíc Nicole a druhou přidržujíc před sebou s rozsvícenou světlicí. Její světlo se odráželo od vlhkých stěn, až náhle ozářilo masivní kamenné dveře na konci chodby. Archeoložka si okamžitě všimla mechanismu nad nimi, kterým by se daly otevřít, věděla ale, že to nebude potřeba - ve dveřích vězela obrovská vyražená díra, kterou se mohly obě pohodlně protáhnout. Úlomky kamene, povalující se suché a čisté všude kolem, jí prozradily, že ještě velmi nedávno byly součástí té tlusté kamenné desky, jenž původně uzavírala cestu dále. Při představě, jakou obrovskou sílu musel při tomto výkonu Bannerson vyvinout, se jen starostlivě zamračila. Otvorem ve dveřích prosvítalo matné světlo, proto odhodila světlici a nahradila ji jednou devítkou, přestože věděla, že proti tomu muži jí nebude k ničemu. Nic lepšího ale neměla, mohla se pouze utěšovat tím, že jsou ona i Nicole také nezranitelné. Poté si uvědomila, že jí něco chybí. Nebo to byl jenom pocit? Protočila oči, když si to konečně uvědomila - amulet! Zadoufala, že ti dva, kteří ho teď pravděpodobně vlastní, s ním neudělají žádnou hloupost. Zpátky se pro něj vracet nechtěla, věřila ve své schopnosti i bez pomoci nadpřirozených sil. A také zřetelně cítila volání dýky, nemohla ztrácet čas.
Opatrně se protáhla otvorem a poté pomohla skrz i Nicole, načež se konečně mohla porozhlédnout po nových prostorách. Nacházely se v rozlehlé místnosti, kam nepravidelnou dírou ve stropě pronikalo sluneční světlo. Stěny, podlaha i strop byly opracované lidskou rukou, to se dalo poznat na první pohled, přestože přírodní živly a zřejmě i předchozí nevítaní návštěvníci z dávných let místo značně poškodily. Mělké prohloubeniny i hlubší jámy, naplněné průzračnou vodou, se stříbřitě leskly. Vzduch byl stále vlhký, ale oproti chodbě, ze které vyšly, se mírně oteplilo díky těm několika slunečním paprskům.
K nejdůležitějším prvkům v místnosti ovšem samozřejmě patřily další dveře, tentokrát ale rovnou troje. Jedny byly, tak jako ty, kterými právě vešly, nešetrně rozmlácené. Lara i Nicole věděly proč, moc dobře cítily tím směrem přítomnost dýky. Přešly opatrně po kluzkých kamenech mezi drobnými jezírky a stanuly na místě, kudy z místnosti odešel Bannerson. Na zdech si archeoložka povšimla nějakých rytin. Okamžitě rozpoznala mayské písmo, přestože v jeho překladu nebyla příliš dobrá. Dlouho se studiu písma Mayů věnovala, ale bylo to již nějakou dobu, co se jím naposledy zabývala, čehož nyní litovala.
Náhle zaslechla z hloubi chodby, ztrácející se ve tmě za rozbitými dveřmi, podivný hluk. Jakoby tupé nárazy na skálu - nebo na další dveře, napadlo ji okamžitě. Že by byl Bannerson takový kousek od nich? Nechtěla tomu věřit, musel mít přeci obrovský náskok. Další zvuky ji ale přiměly tuto možnost zvážit. Opatrně vešla do chodby a chvíli počkala, než oči více přivykly tmě - nechtěla Bannersonovi zapálenou světlicí prozradit svou přítomnost.
Hleděla do podlouhlé chodby, jejíž vzhled jistě více připomínal její původní uspořádání, než místnost, kterou nechala za sebou. Bannerson byl pravděpodobně první člověk za dlouhá staletí, který vkročil dovnitř. Zdi byly zdobené malbami a hieroglyfy, na jejichž čtení se ale Lara nechtěla zdržovat, věděla, že by jí to nejspíše stejně k ničemu nebylo. Pomalu postupovala chodbou, Nicole hned za ní, protože kvůli úzkému prostoru se ani nevešly vedle sebe. Asi po dvaceti metrech se cesta v pravém úhlu ostře zatáčela a po několika krocích ústila dalšími vyraženými dveřmi, kterými opět prosvítalo světlo, tentokrát ale ne sluneční. Toto bylo žlutooranžové, mihotavé - světlo ohně. Opět se ozvala rána, tentokrát mnohem hlasitěji. Lara opatrně nahlédla dírou ve dveřích.
Zamrkala, aby se vzpamatovala z náhlého náporu světla - pochodně, ozařující prostory přibližně stejně velké místnosti, jako byla ta předchozí, byly připevněné na každém z mnoha sloupů, rozestavěných ve stejných rozestupech po obvodu, hned před širokým, asi metr a půl vysokým stupněm, táhnoucím se kolem dokola celé místnosti. Na sloupech a stěnách se zřetelně rýsovaly znaky Mayského písma, tak jako v chodbě, v níž se nacházely. Ve středu místnosti se nacházel zdroj onoho hluku - uprostřed kamenných trosek, o kterých si Lara ani netroufla odhadovat, čím byly původně, se nacházela jáma o průměru téměř dva metry, ze které za neustálého bouchání co chvíli vylétl další kus kamene. Pomalu prolezla otvorem s Nicole za zády a pokusila se nahlédnout na dno díry, ovšem byla již příliš hluboká.
Pustila Nicolinu ruku, přestože té se to moc nelíbilo, a bezděčně si opět připravila zbraň. Pomalu scházely po schodech dolů k troskám. V tu chvíli ale zaslechla nečekaný hluk i za sebou - Nicole zakopla o kámen a spustila tím rachot několika dalších, které se sesypaly jeden z druhého. Ihned nato nastalo nepříjemné ticho. Z díry se chvíli nic neozývalo, když odtamtud s nečekanou rychlostí a lehkostí vyskočil Bannerson, špinavý, v potrhaném oblečení a s nepříčetným výrazem ve tváři.
"Přišla jste si pro mou dýku?" zachraptěl a popadl obrovský kus kamene.
Lara na něj okamžitě namířila pistole, přestože věděla, že mu nemůže nijak ublížit. Muž ovšem stejně na nic nečekal a své břímě na ni hodil. Lara srazila Nicole na stranu, sama ale dostala ránu do boku a spadla na zem, zbraně přitom pustila. Rychle se zvedla, ale Bannerson už byl u ní. Zasadil jí prudkou ránu do obličeje, až odlétla o několik metrů dál a narazila do stupně. Několik ulomených kusů zdi ji pak ještě přirazilo k zemi.
"Nikdo mi mou dýku nesebere! Nikdo!" zasípal pomalu Bannerson a zasadil ránu i Nicole, která za zoufalého jekotu dopadla na schody vedoucí k rozbitým dveřím. Poté rozběhl se zpět k díře a skočil do ní. Hluk, který následoval, svědčil o tom, že se dnem nejspíše propadl - konečně mohl pokračovat v cestě dál.

Zase tu máme spřátelený blog :)

6. ledna 2009 v 17:43 Jiné
Články s podobnými nadpisy jsou jen těžko originální, takže se tu nebudu dále pokoušet o něco duchaplného a odkáži vás rovnou do příslušné rubriky, kde se již dozvíte více (a věřte, nebudete litovat!).

Damn Czech Subtitles!

4. ledna 2009 v 22:02 Tomb Raider 8
Zatímco (konečně) sepisuji svou och jak úžasnou recenzi na TR:U, sepíšu zde zatím krátký článek o něčem, čeho si zřejmě většina z vás nevšimla a ani všimnout nemohla, protože jste (šťastlivci) třeba hráli původní verzi, v níž existují titulky anglické. Já si mohla vybrat z Polštiny, Maďarštiny, Češtiny či si prostě titulky vypnout... Mno, když už tam jsou, proč je nezkusit, pro případ, že něco přeslechnu, že :)
Takže jsem vesele hrála s českými titulky a mé nadšení jistě dobře vystihuje již nadpis - ne, není náhodou, že je psán v Angličtině, během hry jsem na titulky (příp. na Laru :D ) nadávala většinou anglicky. A proč že to?
Ať už se o překlad zasloužil kdokoli, pochvalu by si za to rozhodně nezasloužil... škoda že vám nemohu uvést mnoho příkladů, prptože jsem si to během hry vážně nezapisovala, ale občas jsem na to zírala s nedůvěrou, poněvadž taky některým slovům třeba neporozumím, ale v těch českých ittulcích jako by to vůbec nedávalo smysl...
No dobrá, nějaké příklady by tu byly a shodou náhod oba z posledního levelu, poněvadž ten jsem pro velký úspěch hrála dvakrát a tak si mi ty bláboly více vryly do paměti:

Lara přibíhá do místa, kde se bude odehrávat poslední část hry. Natla se právě zabývá probouzením hada z Midgardu... Lara po ní šlehne blaskem a zakříčí:
Anglicky: "Shut it down!"
České titulky: "Sklapni!"
Pardon, ale děláte si ze mě legraci??? Pro ty, co by snad nerozuměli anglicky ani tuto jednoduchou větu, správný překlad by byl "Zastav to", "Vypni to" či něco v tom smyslu (můj běžný problém - vím, o co jde, ale neumím to česky vyjádřit :-P)

No dobrá, tak ještě jeden příklad:

Natlu už bacilo Thorovo kladivo a Lara s Amandou se musejí dostat pryč. Lara navrhuje, aby Amamnda cestu ven pročistila svými schopnostmi. Ta se o to pokusí, ale moc se toho nestane. Svůj slabý výkon komentuje takto:
Anglicky: Out of juice! Just like in Bolivia!
České titulky: Není moje vina! Tak jako v Bolívii!
0_o Pardon? Tady jsem překladatelovy myšlenkové pochody nepobrala (a navíc to ani nezní česky... nechybí tam třeba alespoň slovo "to" na začátku?). A opět pro ty, kteří by to anglicky nedávali, tak Amandina první věta by se doslova dala přeložit jako "Došla šťáva!" Což je fakt, prostě už byla po tom boji nejspíše příliš vyčerpaná.

Toto je tedy pro pobavení, ale hlavně jako upozornění pro ty, co hrají s českými titulky a nevnímají mluvené slovo - občas tam jednoduše plácají nesmysly. Bacha na to, radši poslouchejte, než čtěte ;-)

Tak jsem zas něco nakreslila...

2. ledna 2009 v 9:04 Obrázky
...tentokrát ovšem hezky ručně na papír :-P Dotyčnou osobu můžete najít v galerii zde či níže v tomto článku. Víte, musela jsem ji nakreslit, podle mě se jí věnuje příliš málo pozornosti, kterou si ona dle mého názoru jistojistě zaslouží :D